91614-305ALF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91614-305ALF-ND
Manufacturer Part#:
91614-305ALF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 5POS .100 SGL STR SMD
More Detail: 5 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connect...
DataSheet: 91614-305ALF datasheet91614-305ALF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Gray
Contact Finish Thickness - Post: 78.7µin (2.00µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Thermoplastic, Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: --
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: --
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: --
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 5
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40