91615-405ALF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-405ALF-ND
Manufacturer Part#:
91615-405ALF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 10POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 10 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-405ALF datasheet91615-405ALF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Mating: Tin
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 10
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The 91615-405ALF connector is made to UL 94V-0 requirements, third edition, in accordance with UL 1977 or CSA C22.2. With a compact design, metal-to-metal contact, high wear resistance, and variable rotational orientation, it is ideal for a wide range of applications that demand tightness and anti-vibration performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40