91615-408LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-408LF-ND
Manufacturer Part#:
91615-408LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 16POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 16 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-408LF datasheet91615-408LF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Mating: Tin
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 16
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
A 91615-408LF connector is primarily used in vertical applications where the pins are inserted into a specialized machined plastic or metal receptacle. The female socket, or receptacle, is typically secured to a PCB with two screws. The pins then terminate the connection by inserting into the receptacle, which allows power to be conducted between the two components. The connector is a standard four-pin configuration, and the pins are located on a 0.1in pitch with a perpendicular orientation. This allows the connector to fit comfortably within the space of a standard PCB. The connector also offers up to 4A of electrical current and is rated for up to 200VAC at a maximum operating temperature of 175°C.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40