91614-418LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91614-418LF-ND
Manufacturer Part#:
91614-418LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 18POS .100 SGL STR SMD
More Detail: 18 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91614-418LF datasheet91614-418LF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 18
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The 91614-418LF Connector is a surface-mount, right-angle, through-hole, single-level receptacle connector suitable for high-density printed circuit board (PCB) requirements. It was specifically designed for low profile applications in the amplifier motor control, power supply, and instrumentation industries as well as industrial control applications. The device is rated for a current of up to 10 A and a voltage of up to 500 V.
The 91614-418LF Connector is a cost effective solution for various applications. It is capable of withstanding vibration and shock and includes a wire-to-wire resistance rating of 0.16 ohms. It is also available in custom configurations for specialized requirements. The device is UL approved for containment of flammable liquids and is capable of withstanding extended exposure to high temperatures.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40