91615-413ALF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-413ALF-ND
Manufacturer Part#:
91615-413ALF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 26POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 26 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-413ALF datasheet91615-413ALF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Mating: Tin
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 26
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
BCT 91615-413ALF connectors are an ideal choice for video, data, medical, automotive, and other high-density digital applications. This type of connector prevents harm from static electricity, radioactive materials, and short-circuiting. Also, these connectors are capable of withstanding harsh environmental conditions and temperatures, from -40° Celsius to +100° Celsius. The connectors have a current capacity of up to 4A, and a wide range of pin sizes from 2 to 68 (Pin2/3/4 to Pin68/100/110).
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40