91618-311LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91618-311LF-ND
Manufacturer Part#:
91618-311LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 22POS .100 DBL STR PCB
More Detail: 22 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91618-311LF datasheet91618-311LF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 22
Description
The 91618-311LF connector is a two-position header-style modular jack connector which features a vertical mounting orientation. This connector is a low-profile design and is 8mm in height. It has an industry standard 2.54mm pitch and it has a threaded barrel for secure mating. This connector is designed for high-speed and high-current applications and supports a current rating up to 4A and a voltage rating up to 5A. It is perfect for use in a wide variety of industrial, commercial, and consumer applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40