91615-310ANLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-310ANLF-ND
Manufacturer Part#:
91615-310ANLF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-310ANLF datasheet91615-310ANLF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Gray
Contact Finish Thickness - Post: 78.7µin (2.00µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Thermoplastic, Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: --
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: --
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 20
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The 91615-310ANLF series meets all requirements for a high quality, yet cost-competitive solution when deploying on an application board. It is well suited for most consumer, commercial and industrial applications. The series is available in multiple sizes and densities with a wide range of standard and custom terminal sizes. It is constructed from color coded, UL94V-0 material and has a maximum operating temperature of up to +105°C. Contacts are available in mated thicknesses from 0.0053in (0.135mm) to 0.0295in (0.750mm). The series also includes male headers with matching female sockets.
Working Principle
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40