91615-310BLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-310BLF-ND
Manufacturer Part#:
91615-310BLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-310BLF datasheet91615-310BLF Datasheet/PDF
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 20
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The 91615-310BLF features a reliable 3A contact rating and a current-carrying capacity of up to 8A. The header itself is manufactured from a high temperature thermoplastic which provides it with superior insulation and protection from environmental contaminants and mechanical shock.
The working principle of 91615-310BLF is quite simple. The connector plugs into a mating connector to create a reliable electrical connection. The mating connector is female and it is connected via a ribbon cable. The header is then mounted in the enclosure so that the ribbon cable can easily be routed through it. The contact between the header and mating connector is able to handle up to 3A and a current-carrying capacity of up to 8A.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40