91615-312ANLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-312ANLF-ND
Manufacturer Part#:
91615-312ANLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 24POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 24 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-312ANLF datasheet91615-312ANLF Datasheet/PDF
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 24
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Application Field
The 91615-312ANLF is a great solution for high-current applications that require a reliable, durable connection. The range of sockets has been approved by UL (Underwriters Laboratory) for industrial and commercial applications. The product meets the IEC 60320-1 specifications and is rated up to 15 Amps at a voltage of 250VAC.
Working Principle
The 91615-312ANLF is a great choice for applications requiring a reliable connection that can handle high current. The product is UL-approved and is rated up to 15 Amps at a voltage of 250VAC. Its easy connection and superior insulation make it a great choice for a variety of power applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40