91614-406ALF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91614-406ALF-ND
Manufacturer Part#:
91614-406ALF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 6POS .100 SGL STR SMD
More Detail: 6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connect...
DataSheet: 91614-406ALF datasheet91614-406ALF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Gray
Contact Finish Thickness - Post: 78.7µin (2.00µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Thermoplastic, Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: --
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: --
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Mating: Tin
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: --
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 6
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Application fields
Working principle
The 91614-406ALF is a single-row plug with a 4-way terminal pitch of 0.6mm (0.02-inch). It is constructed with a housing that includes a robust surface to secure the connection, a terminal that provides a secure connection, and a mating connector (the male counterpart). The terminals are made of copper alloy with a gold-plated surface, which allows for better connection and contact. The housing is a specialty plastic material that is designed to withstand shocks and vibrations, making it ideal for automotive applications. The entire unit is certified to work at a temperature range of -20 - 85 degree Celsius.
Advantages
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40