91618-312LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91618-312LF-ND
Manufacturer Part#:
91618-312LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 24POS .100 DBL STR PCB
More Detail: 24 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91618-312LF datasheet91618-312LF Datasheet/PDF
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 24
Description
The 91618-312LF Rectangular Headers connector is a great choice for a wide range of applications, including computer, data and telecoms. It is available in both individual or strip configurations and is suitable for both through-hole and surface mount soldering. It is available in a number of different sizes, ranging from 2.54mm to 5.08mm pitch. Additionally, the headers are stackable and can be used to provide additional connection points in multi-level applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40