91615-417LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-417LF-ND
Manufacturer Part#:
91615-417LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 34POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 34 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-417LF datasheet91615-417LF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Mating: Tin
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 34
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Rectangular Connectors, especially Headers, Receptacles and Female Sockets, are widely used for electronics applications. One example is the 91615-417LF, a connector from Molex. This connector is designed for board-to-board and cable-to-board applications, with a 9.5mm Pitch Size and three to five rows.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40