91615-314LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-314LF-ND
Manufacturer Part#:
91615-314LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 28POS .100 DBL STR PCB
More Detail: 28 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-314LF datasheet91615-314LF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 28
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Application Fields
Working Principle
The 91615-314LF features a 2-row, 2-column rectangular connector and has 16 gold-plated pins in a single row. The pins are staggered, with the bottom row having two extra pins at each end. The contacts are made from phosphor bronze with a thickness of 0.4mm and a gold plating of 2.54µm. The contact area is 19.7mm in length.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40