91615-318LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-318LF-ND
Manufacturer Part#:
91615-318LF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 36POS .100 DBL STR PCB
More Detail: 36 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-318LF datasheet91615-318LF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Gray
Contact Finish Thickness - Post: 78.7µin (2.00µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Thermoplastic, Glass Filled
Applications: Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications
Voltage Rating: --
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: --
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 36
Style: Board to Board
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Bottom or Top Entry
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40