91614-407LF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91614-407LF-ND
Manufacturer Part#:
91614-407LF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 7POS .100 SGL STR SMD
More Detail: 7 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connect...
DataSheet: 91614-407LF datasheet91614-407LF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 7
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The 91614-407LF is available in either right-angle, vertical or horizontal mounting. The right-angle version has two mounting holes and one plate for securing the connection. The vertical version has one mounting hole and one plate for secure connections. The horizontal version has a single plate for secure connections. All versions are rated for a current of 2 AMPs and a voltage of 50V.
The 91614-407LF provides a cost-effective, reliable and versatile connection. It has a termination style of a 2.9mm pitch & 0.70mm square posts. It is also designed with a pair of posts on the board side and two screw terminals on the mating side. This model has a gold-plated contact for superior electrical and corrosion resistance. In addition, the pins are enclosed in a copper-girl shell. This helps prevent unwanted connections and interference.
The main component of the 91614-407LF is its “Split Contact” mechanism. This is a unique design feature that consists of two parts – an inner metallic post and an outer plastic sleeve. The outer sleeve is made from UL 94V-0 style of plastic and provides a secure cage around the contact section of the connector. This feature ensures that the contact is automatically held in place and will not become loose during vibration or other forms of shock. This feature also prevents accidental loss of parts in the assembly process.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40