91615-320ANLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-320ANLF-ND
Manufacturer Part#:
91615-320ANLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 40POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 40 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-320ANLF datasheet91615-320ANLF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 40
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
This particular connector has an operating voltage rating of 250VAC and a current rating of 10A. It has a header pin count of 15 and its contact is rated for 22~26 AWG. This connector is made of a durable thermoplastic material that can be used in temperatures ranging from -25°C to 85°C and its flammability rating meets UL 94V-0. It is available in surface-mount and through-hole mount varieties to meet the different needs of various applications. This connector is also designed with a locking latch to ensure a secure connection.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40