91614-410ALF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91614-410ALF-ND
Manufacturer Part#:
91614-410ALF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 10POS .100 SGL STR SMD
More Detail: 10 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91614-410ALF datasheet91614-410ALF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 10
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The 91614-410ALF rectangular connector features high reliability, low contact resistance, and a variety of contact mount styles. This makes it an ideal choice for low-profile or surface-mount applications. It has an industry standard size of 7.50mm x 6.50mm, and is available in a 2.5mm or 4.5mm mating depth. This ensures a snug fit, and ensures a reliable connection. The connectors are made of hard gold plated copper alloy for superior corrosion resistance and electrical conductivity.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40