91615-410BLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-410BLF-ND
Manufacturer Part#:
91615-410BLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connec...
DataSheet: 91615-410BLF datasheet91615-410BLF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Mating: Tin
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 20
Part Status: Active
Packaging: Tube
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40