91615-404ALF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
91615-404ALF-ND
Manufacturer Part#:
91615-404ALF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: CONN RCPT 8POS .100 DBL STR SMD
More Detail: 8 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connect...
DataSheet: 91615-404ALF datasheet91615-404ALF Datasheet/PDF
Current Rating: --
Features: Board Lock, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: 10.81mm
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.275" (6.99mm)
Series: Dubox™
Contact Finish Thickness - Mating: 78.7µin (2.00µm)
Contact Finish - Mating: Tin
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 8
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Related Products
Search Part number : "9161" Included word is 40