| Allicdata Part #: | IRFZ14PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRFZ14PBF |
| Price: | $ 0.82 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Siliconix |
| Short Description: | MOSFET N-CH 60V 10A TO-220AB |
| More Detail: | N-Channel 60V 10A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-22... |
| DataSheet: | IRFZ14PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2305 |
| 1 +: | $ 0.82000 |
| 10 +: | $ 0.79540 |
| 100 +: | $ 0.77900 |
| 1000 +: | $ 0.76260 |
| 10000 +: | $ 0.73800 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 43W (Tc) |
| FET Feature: | -- |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 300pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 11nC @ 10V |
| Series: | -- |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 200 mOhm @ 6A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 10A (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
IRFZ14PBF is a typical Power MOSFET made with the metal-oxide-semiconductor field-effect transistor (MOSFET) technology. It features small size, low Ron, high avalanche energy and ultra-low gate charge. It is widely used in a variety of industries, including consumer electronics, telecommunications, datacom, lighting, healthcare and automotive.
The IRFZ14PBF is a N-Channel enhancement mode MOSFET. This means it is normally off and needs a voltage to turn it on. The gate-source voltage (Vgs) when supplied with a positive voltage will turn this MOSFET on and the drain current starts flowing from drain to source. As the IRFZ14PBF is an enhancement type MOSFET, it has no minimum value of gate-source voltage to turn it on. This makes the IRFZ14PBF suitable for switching loads at very low voltages.
The IRFZ14PBF has a continuous drain current (Id) of up to 70A with a pulsed drain current (Idp) up to 140A. Its drain-source breakdown voltage (BVdss) can be up to 55V. It has a gate-source voltage (Vgd) of +-20V and a maximum gate charge (Qg) of 3.1nC. These characteristics make the IRFZ14PBF a suitable device for switching high power in low voltage applications.
The IRFZ14PBF also has a low Ron RDS(on). This is the resistance when the MOSFET is on and is measured from drain to source. RDS(on) of IRFZ14PBF ranges from 0.3 to 0.6mΩ. This low resistance makes it suitable for controlling high power with relatively less power loss.
The IRFZ14PBF also has high avalanche energy capability. This is the energy that the MOSFET can withstand before it breaks down. The avalanche energy of IRFZ14PBF can be up to 55mJ. This allows it to handle high voltages and high current pulses without any major damage to the device.
Finally, the IRFZ14PBF also has low gate charge. Gate charge is the energy required to charge the gate of the MOSFET. This energy is used to switch the MOSFET on and off. IRFZ14PBF has a maximum gate charge of 3.1nC. This low Gate charge allows it to be switched faster and consume less power.
In conclusion, the IRFZ14PBF is a powerful N-channel MOSFET suitable for a variety of applications. It has high drain current, high breakdown voltage, low Ron RDS(on), high avalanche energy and low gate charge which makes it ideal for high current, low voltage applications. It is an excellent choice for a variety of switching tasks.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRFZ44VZSPBF | Infineon Tec... | 1.74 $ | 1350 | MOSFET N-CH 60V 57A D2PAK... |
| IRFZ10PBF | Vishay Silic... | -- | 19 | MOSFET N-CH 60V 10A TO-22... |
| IRFZ48ZS | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 61A D2PAK... |
| IRFZ24S | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK... |
| IRFZ24STRR | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK... |
| IRFZ44L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-26... |
| IRFZ48R | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ46L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 50V 50A D2PAK... |
| IRFZ44RPBF | Vishay Silic... | 1.81 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ24PBF | Vishay Silic... | 1.04 $ | 2651 | MOSFET N-CH 60V 17A TO-22... |
| IRFZ24SPBF | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK... |
| IRFZ44E | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 48A TO-22... |
| IRFZ24NL | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 17A TO-26... |
| IRFZ44PBF | Vishay Silic... | -- | 2813 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ44NL | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 49A TO-26... |
| IRFZ44NSTRRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK... |
| IRFZ44STRRPBF | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK... |
| IRFZ44NPBF | Infineon Tec... | -- | 23309 | MOSFET N-CH 55V 49A TO-22... |
| IRFZ34S | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 30A D2PAK... |
| IRFZ44ZL | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A TO-26... |
| IRFZ44NLPBF | Infineon Tec... | 1.22 $ | 3897 | MOSFET N-CH 55V 49A TO-26... |
| IRFZ24NLPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 17A TO-26... |
| IRFZ34EPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 28A TO-22... |
| IRFZ46NSPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 53A D2PAK... |
| IRFZ46ZSTRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ34L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 30A TO-26... |
| IRFZ24NPBF | Infineon Tec... | -- | 849 | MOSFET N-CH 55V 17A TO-22... |
| IRFZ14L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 10A TO-26... |
| IRFZ48RSPBF | Vishay Silic... | 2.9 $ | 694 | MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK... |
| IRFZ48PBF | Vishay Silic... | 2.47 $ | 123 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ44ZS | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ46ZS | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ44Z | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A TO-22... |
| IRFZ48ZSPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 61A D2PAK... |
| IRFZ44ZSPBF | Infineon Tec... | 1.33 $ | 2043 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ14PBF | Vishay Silic... | -- | 2305 | MOSFET N-CH 60V 10A TO-22... |
| IRFZ14SPBF | Vishay Silic... | -- | 2197 | MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK... |
| IRFZ34NSTRRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 29A D2PAK... |
| IRFZ44VZL | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 57A TO-26... |
| IRFZ14STRLPBF | Vishay Silic... | 0.66 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK... |
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
IRFZ14PBF Datasheet/PDF