| Allicdata Part #: | IRFZ34NL-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRFZ34NL |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | MOSFET N-CH 55V 29A TO-262 |
| More Detail: | N-Channel 55V 29A (Tc) 3.8W (Ta), 68W (Tc) Through... |
| DataSheet: | IRFZ34NL Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
| Package / Case: | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Supplier Device Package: | TO-262 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 3.8W (Ta), 68W (Tc) |
| FET Feature: | -- |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 700pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 34nC @ 10V |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 40 mOhm @ 16A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 29A (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
IRFZ34NL is a type of power MOSFET (field effect transistors) from the IRFZ34 series. This product is designed for high speed and load switching, as well as high frequency amplitudes. It also features a high input impedance, low on-state resistance, and low gate charge.
It is a N-channel MOSFET that works by the principle of voltage control. That is, its input is a voltage signal, and the drain current is regulated according to the gate-source voltage. MOSFETs are advantageous over bipolar transistors due to their low input current and high input impedance, as well as their ability to have bidirectional current flow.
In the case of the IRFZ34NL, this power MOSFET is designed to be used as an amplifier in linear applications. It can also be used for switching high load current, such as for driving motors, LEDs, solenoids and relays. It is also suitable for driving gate capacitances up to 10nF. With its low on-state resistance of 5.6mΩ (typical), it is able to provide great power efficiency in applications where load current is high.
In addition to its use for switching and amplification, the IRFZ34NL is also commonly used for audio and video applications. Its low on-state resistance makes it well-suited for these applications. It is often used as a switch in amplifiers and pre-amplifiers, as well as in protection circuits.
The IRFZ34NL is composed of a N-channel depletion-type MOSFET. When the gate is left open, the MOSFET will remain in the off state, with the drain current being equal to zero. When a voltage is applied to the gate, the MOSFET will enter the on state, allowing the drain current to reach its maximum peak. This is the principle which allows the IRFZ34NL to be used in Linear, as well as high-and-low switching applications.
As previously mentioned, the IRFZ34NL requires minimal input current, making it great for high-side switching applications, as well as high efficiency amplifiers. Its enabling of bidirectional current flow is also a great advantage for its use in motor control, where current must be sent both ways.
Overall, the IRFZ34NL power MOSFET is a great device for many applications. With its low on-state resistance, its high input impedance, and its ability to regulate bidirectional current flow, it provides an excellent platform for a variety of linear and switching applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRFZ44VZSPBF | Infineon Tec... | 1.74 $ | 1350 | MOSFET N-CH 60V 57A D2PAK... |
| IRFZ10PBF | Vishay Silic... | -- | 19 | MOSFET N-CH 60V 10A TO-22... |
| IRFZ48ZS | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 61A D2PAK... |
| IRFZ24S | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK... |
| IRFZ24STRR | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK... |
| IRFZ44L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-26... |
| IRFZ48R | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ46L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 50V 50A D2PAK... |
| IRFZ44RPBF | Vishay Silic... | 1.81 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ24PBF | Vishay Silic... | 1.04 $ | 2651 | MOSFET N-CH 60V 17A TO-22... |
| IRFZ24SPBF | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK... |
| IRFZ44E | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 48A TO-22... |
| IRFZ24NL | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 17A TO-26... |
| IRFZ44PBF | Vishay Silic... | -- | 2813 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ44NL | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 49A TO-26... |
| IRFZ44NSTRRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK... |
| IRFZ44STRRPBF | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK... |
| IRFZ44NPBF | Infineon Tec... | -- | 23309 | MOSFET N-CH 55V 49A TO-22... |
| IRFZ34S | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 30A D2PAK... |
| IRFZ44ZL | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A TO-26... |
| IRFZ44NLPBF | Infineon Tec... | 1.22 $ | 3897 | MOSFET N-CH 55V 49A TO-26... |
| IRFZ24NLPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 17A TO-26... |
| IRFZ34EPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 28A TO-22... |
| IRFZ46NSPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 53A D2PAK... |
| IRFZ46ZSTRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ34L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 30A TO-26... |
| IRFZ24NPBF | Infineon Tec... | -- | 849 | MOSFET N-CH 55V 17A TO-22... |
| IRFZ14L | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 10A TO-26... |
| IRFZ48RSPBF | Vishay Silic... | 2.9 $ | 694 | MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK... |
| IRFZ48PBF | Vishay Silic... | 2.47 $ | 123 | MOSFET N-CH 60V 50A TO-22... |
| IRFZ44ZS | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ46ZS | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ44Z | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 51A TO-22... |
| IRFZ48ZSPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 55V 61A D2PAK... |
| IRFZ44ZSPBF | Infineon Tec... | 1.33 $ | 2043 | MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK... |
| IRFZ14PBF | Vishay Silic... | -- | 2305 | MOSFET N-CH 60V 10A TO-22... |
| IRFZ14SPBF | Vishay Silic... | -- | 2197 | MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK... |
| IRFZ34NSTRRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 55V 29A D2PAK... |
| IRFZ44VZL | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 57A TO-26... |
| IRFZ14STRLPBF | Vishay Silic... | 0.66 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 10A D2PAK... |
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
IRFZ34NL Datasheet/PDF