| Allicdata Part #: | SI7948DP-T1-GE3TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
SI7948DP-T1-GE3 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Siliconix |
| Short Description: | MOSFET 2N-CH 60V 3A PPAK SO-8 |
| More Detail: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 60V 3A 1.4W Surfac... |
| DataSheet: | SI7948DP-T1-GE3 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3V @ 250µA |
| Base Part Number: | SI7948 |
| Supplier Device Package: | PowerPAK® SO-8 Dual |
| Package / Case: | PowerPAK® SO-8 Dual |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power - Max: | 1.4W |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | -- |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 20nC @ 10V |
| Series: | TrenchFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 75 mOhm @ 4.6A, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 3A |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The SI7948DP-T1-GE3 application field and working principle can broadly be classified under transistors, FETs, and MOSFETs arrays. The SI7948DP-T1-GE3 is a dual, monolithic, n-channel, common source MOSFET array with a high density level-shift circuit element. This MOSFET array includes two integrated circuits with optimized designs, temperature and process characteristics, making it suitable for use in different types of general purpose and industrial applications. The SI7948DP-T1-GE3 is designed to provide excellent power handling and stable behavior with a maximum collector to source voltage of 600V and a drain current of 111 A. The high-density MOSFET array included on the SI7948DP-T1-GE3 features a pair of high-performance n-channel enhancement MOSFETs in a single silicon die. Both MOSFETs have a common source connection. The MOSFETs are constructed with a high-density vertical DMOS process and feature adjustable body diode diodes in order to reduce switching losses as well as power consumption. The SI7948DP-T1-GE3 array also features an advanced level-shift circuit. This circuit allows for better control over the switching speed of the two MOSFETs, minimizing power loss and improving efficiency. This circuit can also be used to control the current flow in both directions. The level-shift circuit also helps to reduce noise generated by the array. The SI7948DP-T1-GE3 array is ideal for a variety of general purpose and industrial applications. The MOSFETs can be used for motor control, lighting applications, and high power switching. The level-shift circuit can be used to reduce noise and improve system efficiency in industrial automation, automotive, and consumer systems. The SI7948DP-T1-GE3 array is a robust and reliable solution for the most demanding applications. Thanks to the high-performance n-channel MOSFETs, the level-shift circuit, and the robust design, the SI7948DP-T1-GE3 array is able to handle high current and voltage requirements. The combination of these features makes the SI7948DP-T1-GE3 array an ideal choice for a broad range of industrial and general purpose applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SI7923DN-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2P-CH 30V 4.3A 121... |
| SI7900AEDN-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 20V 6A PPAK ... |
| SI7901EDN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2P-CH 20V 4.3A 121... |
| SI7949DP-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 6000 | MOSFET 2P-CH 60V 3.2A PPA... |
| SI7960DP-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 60V 6.2A PPA... |
| SI7940DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 12V 7.6A PPA... |
| SI7958DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 40V 7.2A PPA... |
| SI7994DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 30V 60A PPAK... |
| SI7945DP-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2P-CH 30V 7A PPAK ... |
| SI7997DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 9000 | MOSFET 2P-CH 30V 60A PPAK... |
| SI7948DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 60V 3A PPAK ... |
| SI7922DN-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 100V 1.8A 12... |
| SI7909DN-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2P-CH 12V 5.3A 121... |
| SI7938DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 40V 60A PPAK... |
| SI7972DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.35 $ | 1000 | MOSFET 2 N-CH 30V POWERPA... |
| SI7949DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 3000 | MOSFET 2P-CH 60V 3.2A PPA... |
| SI7958DP-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 40V 7.2A PPA... |
| SI7980DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 20V 8A PPAK ... |
| SI7946DP-T1-E3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 150V 2.1A PP... |
| SI7900AEDN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 42000 | MOSFET 2N-CH 20V 6A 1212-... |
| SI7923DN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2P-CH 30V 4.3A 121... |
| SI7904DN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 20V 5.3A 121... |
| SI7925DN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2P-CH 12V 4.8A 121... |
| SI7964DP-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 60V 6.1A PPA... |
| SI7901EDN-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2P-CH 20V 4.3A 121... |
| SI7964DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 60V 6.1A PPA... |
| SI7913DN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2P-CH 20V 5A 1212-... |
| SI7980DP-T1-E3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 20V 8A PPAK ... |
| SI7925DN-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2P-CH 12V 4.8A 121... |
| SI7962DP-T1-E3 | Vishay Silic... | 1.51 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 40V 7.1A PPA... |
| SI7960DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 60V 6.2A PPA... |
| SI7942DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 100V 3.8A PP... |
| SI7909DN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2P-CH 12V 5.3A 121... |
| SI7983DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2P-CH 20V 7.7A PPA... |
| SI7946ADP-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.78 $ | 1000 | MOSFET 2 N-CH 150V POWERP... |
| SI7904BDN-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 6000 | MOSFET 2N-CH 20V 6A PPAK ... |
| SI7942DP-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 100V 3.8A PP... |
| SI7956DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | -- | 15000 | MOSFET 2N-CH 150V 2.6A PP... |
| SI7945DP-T1-GE3 | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET 2P-CH 30V 7A PPAK ... |
| SI7904BDN-T1-E3 | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET 2N-CH 20V 6A 1212-... |
MOSFET 2N-CH 30V 8AMosfet Array 2 N-Chan...
MOSFET 2N-CH 40V 6A 8PWRPAKMosfet Array ...
MOSFET 2P-CH 30V 5.8A 8SOICMosfet Array ...
MOSFET 2N-CH 80V 1.1A 8SOICMosfet Array ...
MOSFET 2N-CH 56LFPAKMosfet Array
MOSFET 2N-CH 30V 8SOICMosfet Array 2 N-C...
SI7948DP-T1-GE3 Datasheet/PDF