| Allicdata Part #: | IRFS4020PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRFS4020PBF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | MOSFET N-CH 200V 18A D2PAK |
| More Detail: | N-Channel 200V 18A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount D2... |
| DataSheet: | IRFS4020PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.9V @ 100µA |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 100W (Tc) |
| FET Feature: | -- |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1200pF @ 50V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 29nC @ 10V |
| Series: | -- |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 105 mOhm @ 11A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 18A (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 200V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The IRFS4020PBF is a type of single N-Channel MOSFET
MOSFET stands for Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor. It is a type of transistor used to control the flow of current in a circuit. The IRFS4020PBF is a single N-Channel MOSFET, which is an electronic semiconductor device that is widely used in many electronic circuits and applications.
The IRFS4020PBF is a high-performance MOSFET with very low on-resistance and fast switching capabilities. It is typically used in applications which require extremely low on-resistance, such as high-power switching, automotive applications, and motor control. Additionally, the device is extremely reliable and stable in most operating conditions.
The IRFS4020PBF is designed to have a very low on-resistance when turned on. This low on-resistance has the benefit of reducing power dissipation and reducing switching losses in applications. Additionally, it has a very fast switching speed, which allows it to switch quickly between states. This makes it ideal for high-power applications which need to be able switch quickly and reliably.
The IRFS4020PBF works by controlling the amount of current that is allowed to flow through the device. When the device is off, no current will flow through it. When the device is turned on, an electric field is generated which causes electrons to move from the source to the drain, resulting in current being allowed to flow. The current is controlled by the voltage applied to the gate terminal, which allows the user to adjust the amount of current flowing through the device.
Since the IRFS4020PBF is a single N-channel MOSFET, it is usually used as an amplifier, in which case it amplifies the current between the source and the drain. It can also be used to switch between two different voltages, in which case it can be used to switch between two different power states. Additionally, the device can be used in motor control applications, where it can be used to control the speed of a motor.
In conclusion, the IRFS4020PBF is a single N-channel MOSFET that is typically used in applications which require low on-state resistance, fast switching capabilities, and high reliability. It is very versatile and can be used in a variety of electronic circuits and applications such as amplifiers, switching, and motor control. The device is also very reliable and stable in most operating conditions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRFS59N10DPBF | Infineon Tec... | -- | 1811 | MOSFET N-CH 100V 59A D2PA... |
| IRFS9N60ATRLPBF | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 600V 9.2A D2P... |
| IRFS634B_FP001 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 250V 8.1A TO-... |
| IRFS4127TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 6400 | MOSFET N-CH 200V 72A D2PA... |
| IRFSL4410ZPBF | Infineon Tec... | -- | 2874 | MOSFET N-CH 100V 97A TO-2... |
| IRFSL4127PBF | Infineon Tec... | 2.08 $ | 1000 | MOSFET N-CH 200V 72A TO-2... |
| IRFS4321TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 83A D2PA... |
| IRFS7434PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 40V 195A D2PA... |
| IRFS4615TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 2400 | MOSFET N-CH 150V 33A D2PA... |
| IRFSL33N15D | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 33A TO-2... |
| IRFSL59N10D | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 59A TO-2... |
| IRFS7440PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N CH 40V 120A D2PA... |
| IRFSL7437PBF | Infineon Tec... | -- | 326 | MOSFET N CH 40V 195A TO-2... |
| IRFS3107TRL7PP | Infineon Tec... | -- | 3200 | MOSFET N-CH 75V 240A D2PA... |
| IRFSL4610PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 73A TO-2... |
| IRFS52N15DPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 51A D2PA... |
| IRFS4510TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 100V 61A D2PA... |
| IRFS7530-7PPBF | Infineon Tec... | 3.85 $ | 2812 | MOSFET N CH 60V 240A D2PA... |
| IRFS7787TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 75V 76A D2PAK... |
| IRFS3004TRL7PP | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 40V 240A D2PA... |
| IRFSL9N60APBF | Vishay Silic... | 2.3 $ | 485 | MOSFET N-CH 600V 9.2A TO-... |
| IRFS4321-7PPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 86A D2PA... |
| IRFS3607TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 10000 | MOSFET N-CH 75V 80A D2PAK... |
| IRFSL4228PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 83A TO-2... |
| IRFS4610TRRPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 73A D2PA... |
| IRFSL4620PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 200V 24A TO26... |
| IRFSL9N60ATRR | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 9.2A TO-... |
| IRFS7434-7PPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 240A D2PA... |
| IRFS7534-7PPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N CH 60V 240A D2PA... |
| IRFSL23N15D | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 23A TO-2... |
| IRFS4115-7PPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 105A D2P... |
| IRFSL7787PBF | Infineon Tec... | -- | 90 | MOSFET N-CH 75V 76A TO262... |
| IRFS17N20D | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 200V 16A D2PA... |
| IRFS7437PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N CH 40V 195A D2PA... |
| IRFS7787PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 75V 76A D2PAK... |
| IRFSL5615PBF | Infineon Tec... | 0.9 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 33A TO-2... |
| IRFS9N60ATRRPBF | Vishay Silic... | 1.57 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 9.2A D2P... |
| IRFS7534TRL7PP | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N CH 60V 240A D2PA... |
| IRFSL31N20D | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 200V 31A TO-2... |
| IRFSL4710PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 75A TO-2... |
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
IRFS4020PBF Datasheet/PDF