| Allicdata Part #: | IRFS7534-7PPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
IRFS7534-7PPBF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | MOSFET N CH 60V 240A D2PAK |
| More Detail: | N-Channel 60V 240A (Tc) 290W (Tc) Surface Mount D2... |
| DataSheet: | IRFS7534-7PPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3.7V @ 250µA |
| Package / Case: | TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab) |
| Supplier Device Package: | D2PAK (7-Lead) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 290W (Tc) |
| FET Feature: | -- |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 9990pF @ 25V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 300nC @ 10V |
| Series: | HEXFET®, StrongIRFET™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 1.95 mOhm @ 100A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 240A (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The IRFS7534-7PPBF is a member of the IRF series of metal-oxide-semiconductor field-effect transistors (MOSFETs). This small-signal transistor is a single-channel, n-channel device. It is rated for a drain-to-source voltage of 75 V and a drain current of 34 A. The IRFS7534-7PPBF is designed to be used in power management applications and is ideal for switching and amplifying signals where high current, low noise, and excellent reliability are required.
MOSFETs are unipolar transistors which differ from their bipolar counterparts in terms of the type of switch they offer. Whereas a bipolar transistor offers a linear current gain, the voltage gain of a MOSFET is strictly nonlinear is due to its insulated-gate electrode. This makes MOSFETs particularly suitable for use in digital circuits, as they have very low resistance in the on-state, but extremely high resistance in the off-state.
In terms of physical construction, the IRFS7534-7PPBF comprises four terminals: the source, gate, and drain terminals, as well as the body (or substrate) terminal. The source and drain terminals are connected to an n-type channel in the semiconductor substrate, and the gate is a metal electrode insulated from the substrate. When a voltage is applied across the gate and source terminals, a conductive channel is formed between the source and drain. The size of the channel is determined by the voltage, and this is what allows MOSFETs to control large currents with small gate voltages.
There are various factors which influence the performance of the IRFS7534-7PPBF, both externally and internally. Externally, the bias voltage, temperature, and input frequency will all have an impact on the performance. Internally, the gate capacitance and on-resistance are the two most important characteristics. The gate capacitance represents the ratio of the gate voltage to the gate current, while the on-resistance is the resistance of the channel when the transistor is in the on-state.
The IRFS7534-7PPBF is a reliable transistor for power management applications. Its features include low gate capacitance and on-resistance, as well as a reliable switching speed. In addition, its small operating voltage and low noise output make it an ideal choice for applications where low power consumption is a priority.
In summary, the IRFS7534-7PPBF is a high-performance MOSFET suitable for use in a wide range of digital applications. It offers excellent switching capabilities, low noise output, and low power consumption. The unique insulated-gate electrode of this type of transistor enables it to control large currents with small gate voltages, making it the ideal choice for power management applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IRFS59N10DPBF | Infineon Tec... | -- | 1811 | MOSFET N-CH 100V 59A D2PA... |
| IRFS9N60ATRLPBF | Vishay Silic... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 600V 9.2A D2P... |
| IRFS634B_FP001 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 250V 8.1A TO-... |
| IRFS4127TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 6400 | MOSFET N-CH 200V 72A D2PA... |
| IRFSL4410ZPBF | Infineon Tec... | -- | 2874 | MOSFET N-CH 100V 97A TO-2... |
| IRFSL4127PBF | Infineon Tec... | 2.08 $ | 1000 | MOSFET N-CH 200V 72A TO-2... |
| IRFS4321TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 83A D2PA... |
| IRFS7434PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 40V 195A D2PA... |
| IRFS4615TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 2400 | MOSFET N-CH 150V 33A D2PA... |
| IRFSL33N15D | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 33A TO-2... |
| IRFSL59N10D | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 59A TO-2... |
| IRFS7440PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N CH 40V 120A D2PA... |
| IRFSL7437PBF | Infineon Tec... | -- | 326 | MOSFET N CH 40V 195A TO-2... |
| IRFS3107TRL7PP | Infineon Tec... | -- | 3200 | MOSFET N-CH 75V 240A D2PA... |
| IRFSL4610PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 73A TO-2... |
| IRFS52N15DPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 51A D2PA... |
| IRFS4510TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 100V 61A D2PA... |
| IRFS7530-7PPBF | Infineon Tec... | 3.85 $ | 2812 | MOSFET N CH 60V 240A D2PA... |
| IRFS7787TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 75V 76A D2PAK... |
| IRFS3004TRL7PP | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 40V 240A D2PA... |
| IRFSL9N60APBF | Vishay Silic... | 2.3 $ | 485 | MOSFET N-CH 600V 9.2A TO-... |
| IRFS4321-7PPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 86A D2PA... |
| IRFS3607TRLPBF | Infineon Tec... | -- | 10000 | MOSFET N-CH 75V 80A D2PAK... |
| IRFSL4228PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 83A TO-2... |
| IRFS4610TRRPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 73A D2PA... |
| IRFSL4620PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 200V 24A TO26... |
| IRFSL9N60ATRR | Vishay Silic... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 9.2A TO-... |
| IRFS7434-7PPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 240A D2PA... |
| IRFS7534-7PPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N CH 60V 240A D2PA... |
| IRFSL23N15D | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 23A TO-2... |
| IRFS4115-7PPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 150V 105A D2P... |
| IRFSL7787PBF | Infineon Tec... | -- | 90 | MOSFET N-CH 75V 76A TO262... |
| IRFS17N20D | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 200V 16A D2PA... |
| IRFS7437PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N CH 40V 195A D2PA... |
| IRFS7787PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 75V 76A D2PAK... |
| IRFSL5615PBF | Infineon Tec... | 0.9 $ | 1000 | MOSFET N-CH 150V 33A TO-2... |
| IRFS9N60ATRRPBF | Vishay Silic... | 1.57 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 9.2A D2P... |
| IRFS7534TRL7PP | Infineon Tec... | -- | 1000 | MOSFET N CH 60V 240A D2PA... |
| IRFSL31N20D | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 200V 31A TO-2... |
| IRFSL4710PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 75A TO-2... |
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
IRFS7534-7PPBF Datasheet/PDF