| Allicdata Part #: | 497-16487-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
STF27N60M2-EP |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Short Description: | MOSFET N-CH 600V 20A TO-220FP |
| More Detail: | N-Channel 600V 20A (Tc) 30W (Tc) Through Hole TO-2... |
| DataSheet: | STF27N60M2-EP Datasheet/PDF |
| Quantity: | 622 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.75V @ 250µA |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Supplier Device Package: | TO-220FP |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 30W (Tc) |
| FET Feature: | -- |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1320pF @ 100V |
| Vgs (Max): | ±25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 33nC @ 10V |
| Series: | MDmesh™ M2-EP |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 163 mOhm @ 10A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 20A (Tc) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 600V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The STF27N60M2-EP is a type of metal-oxide-semiconductor field-effect transistor (MOSFET). As an enhancement-mode device, its operating principle is such that an applied voltage at the gate terminal increases current flow between the source and drain. As such, it is used mainly as an electronic switch or amplifier.
The STF27N60M2-EP is a high-speed n-channel device with a low static drain-source on-resistance when compared to competing devices. This is made possible by its trench structure, which includes a number of innovations such as self-aligned dielectric breakdown and electrostatic protection.
The STF27N60M2-EP is suitable for a variety of applications, from power management and motor control to telecommunications infrastructure and consumer electronics. With its wide range of drain-source and gate-source voltages, it provides reliable switching and amplifying performance in a diverse array of applications.
In addition to its wide range of voltage and current ratings, the STF27N60M2-EP also features excellent surge and ESD protection. This is made possible by its advanced trench technology, which increases its breakdown voltage and current capability. Its high switching speed and reduced capacitance also contributes to its superior performance in high-speed applications.
The STF27N60M2-EP is a versatile device, capable of handling power and signal guidance and control in demanding environments. Its low RDS(ON) and high drain-source breakdown voltage make it ideal for power management, while its excellent on-resistance and fast switching speed make it suitable for switching and amplifying applications. It also features integrated protection functions, making it a reliable and cost-effective choice for many applications.
Overall, the STF27N60M2-EP is an excellent choice for a variety of applications, from power management and motor control to telecom infrastructure and consumer electronics. Its low RDS(ON) and high-drain-source breakdown voltage make it ideal for power management, while its fast switching speed and integrated protection functions make it a reliable and cost-effective choice for many applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| STF26NM60N | STMicroelect... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 600V 20A TO-2... |
| STF202-22T1G | ON Semicondu... | 0.18 $ | 21000 | FILTER RC(PI) 22 OHM/68PF... |
| STF2N62K3 | STMicroelect... | -- | 1049 | MOSFET N-CH 620V 2.2A TO-... |
| STF260N4F7 | STMicroelect... | -- | 1000 | MOSFETN-Channel 40V 90A (... |
| STF26N60M2 | STMicroelect... | -- | 820 | MOSFET N-CH 600V 20A TO-2... |
| STF25NM50N | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 500V 22A TO22... |
| STF25N10F7 | STMicroelect... | 0.9 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 25A TO-2... |
| STF25N60M2-EP | STMicroelect... | -- | 711 | MOSFET N-CH 600V 18A EP T... |
| STF27N60M2-EP | STMicroelect... | -- | 622 | MOSFET N-CH 600V 20A TO-2... |
| STF24NM60N | STMicroelect... | 1.11 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 17A TO-2... |
| STF20NF06 | STMicroelect... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 60V 20A TO220... |
| STF25NM60ND | STMicroelect... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 600V 21A TO-2... |
| STF2NK60Z | STMicroelect... | -- | 1352 | MOSFET N-CH 600V 1.4A TO-... |
| STF2LN60K3 | STMicroelect... | -- | 921 | MOSFET N CH 600V 2A TO-22... |
| STF20150C | SMC Diode So... | 0.67 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V... |
| STF20120C | SMC Diode So... | 0.67 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V... |
| STF2050C | SMC Diode So... | 0.67 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V ... |
| STF24NM65N | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 650V 19A TO-2... |
| STF24N60DM2 | STMicroelect... | 3.35 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 18A TO22... |
| STF20N60M2-EP | STMicroelect... | 0.99 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V TO-220FP... |
| STF25NM60N | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 21A TO-2... |
| STF26NM60N-H | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 20A TO-2... |
| STF202-22T1 | ON Semicondu... | -- | 1000 | FILTER RC(PI) 22 OHM/68PF... |
| STF22NM60ND | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 17A TO22... |
| STF28N60DM2 | STMicroelect... | 4.28 $ | 275 | MOSFET N-CH 600V 21AN-Cha... |
| STF21NM60N | STMicroelect... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 600V 17A TO-2... |
| STF21N65M5 | STMicroelect... | 4.92 $ | 491 | MOSFET N-CH 650V 17A TO-2... |
| STF20200C | SMC Diode So... | 0.67 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V... |
| STF21P6LLF6 | STMicroelect... | 0.57 $ | 1000 | MOSFET |
| STF2060C | SMC Diode So... | 0.67 $ | 1000 | DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ... |
| STF203-33.TCT | Semtech Corp... | -- | 1000 | TVS USB 33OHM RES 5.25V S... |
| STF26NM60ND | STMicroelect... | 5.01 $ | 97 | MOSFET N-CH 600V 21A TO22... |
| STF20NK50Z | STMicroelect... | 4.8 $ | 833 | MOSFET N-CH 500V 17A TO-2... |
| STF21NM60ND | STMicroelect... | 5.01 $ | 1261 | MOSFET N-CH 600V 17A TO-2... |
| STF23N80K5 | STMicroelect... | 3.24 $ | 1000 | MOSFET N-CH 800V 16AN-Cha... |
| STF23NM60N | STMicroelect... | -- | 1000 | MOSFET N-CH 600V 19A TO-2... |
| STF20NF20 | STMicroelect... | -- | 4631 | MOSFET N-CH 200V 18A TO-2... |
| STF2N80K5 | STMicroelect... | -- | 1709 | MOSFET N-CH 800V 2A TO220... |
| STF20150CR | SMC Diode So... | 0.67 $ | 1000 | DIODE SCHOTTKY 150V ITO22... |
| STF20100 | SMC Diode So... | 0.69 $ | 599 | DIODE SCHOTTKY 100V ITO22... |
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
STF27N60M2-EP Datasheet/PDF