| Allicdata Part #: | NVMFS5C430NLWFT3G-ND |
| Manufacturer Part#: |
NVMFS5C430NLWFT3G |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | MOSFET N-CH 40V 200A SO8FL |
| More Detail: | N-Channel 40V 3.8W (Ta), 110W (Tc) Surface Mount ... |
| DataSheet: | NVMFS5C430NLWFT3G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2V @ 250µA |
| Package / Case: | 8-PowerTDFN |
| Supplier Device Package: | 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max): | 3.8W (Ta), 110W (Tc) |
| FET Feature: | -- |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 4300pF @ 20V |
| Vgs (Max): | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 70nC @ 10V |
| Series: | -- |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 1.5 mOhm @ 50A, 10V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | -- |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 40V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type: | N-Channel |
| Part Status: | Discontinued at Digi-Key |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The NVMFS5C430NLWFT3G is a single N-Channel field effect transistor (FET) designed for use in a wide range of applications. This component, from the Texas Instruments (TI) family, is specifically designed for high-voltage, low power designs which require good switching performance over a wide operating temperature range.
A field effect transistor is created by sandwiching a semiconductor material between two electrodes called the source and drain. This creates a channel, that when opened by applying a voltage to the gate, allows current flow from the source to the drain.
The NVMFS5C430NLWFT3G has a source-drain breakdown voltage of 400 volts, a drain-source on-resistance of 1.7 milli-ohms, and a maximum drain current of 120mA. It is capable of switching speeds of up to 20nS. This FET is well suited for applications in such markets as automotive and industrial electronics, where low voltage and power handling are important.
The NVMFS5C430NLWFT3G\'s low operating temperature range, down to -55C, makes it suitable for use in extreme conditions such as outdoor lighting, snowplow controls, and underground mining. The transistor is also RoHS compliant and lead-free, making it a great choice for any application that requires adherence to environmental standards.
The NVMFS5C430NLWFT3G is capable of operating under both AC and DC mode. This gives designers flexibility in application and allows for smooth transition from operation in either type of mode. The transistor is also capable of extremely low on-state current operation, making it ideal for applications which require low-power consumption.
The NVMFS5C430NLWFT3G is the ideal choice for high-voltage and low power applications because it combines the benefits of high breakdown voltage along with low on-resistance and high switching speeds. This makes it suitable for a wide range of applications including automotive, commercial, industrial, and medical.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| NVMFD5C680NLT1G | ON Semicondu... | 0.28 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 60V 26A S08F... |
| NVMFS5C450NAFT1G | ON Semicondu... | 0.32 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 24A 102A ... |
| NVMFD5C466NWFT1G | ON Semicondu... | 0.36 $ | 1000 | 40V 8.1 MOHM T8 S08FL DUA... |
| NVMFS6B14NLT3G | ON Semicondu... | 0.32 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 11A 5DFN... |
| NVMFS5113PLWFT1G | ON Semicondu... | 0.8 $ | 1000 | NFET SO8FL 60V 69A 16MOHM... |
| NVMFS5C426NWFAFT1G | ON Semicondu... | 0.62 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 41A 235A ... |
| NVMFS6B03NWFT1G | ON Semicondu... | 2.44 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 132A SO8... |
| NVMFS5C468NT1G | ON Semicondu... | 0.2 $ | 1500 | 40V 12 MOHM T6 S08FL SING... |
| NVMFS5C426NWFT3G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V SO8FLN-Ch... |
| NVMFD5853NT1G | ON Semicondu... | -- | 1500 | MOSFET 2N-CH 40V 12A SO8F... |
| NVMFS5844NLT3G | ON Semicondu... | 0.33 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 8SOICN-Ch... |
| NVMFS5C670NLWFT3G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 71A SO8FL... |
| NVMFS4C302NT1G | ON Semicondu... | 0.54 $ | 1000 | NFET SO8FL 30V 1.15MON-Ch... |
| NVMFS5A140PLZWFT3G | ON Semicondu... | 1.03 $ | 1000 | -40V4.2MOHMSINGLEP-Channe... |
| NVMFS6B03NWFT3G | ON Semicondu... | 2.23 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 132A SO8... |
| NVMFS6B25NLT1G | ON Semicondu... | 0.39 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 8A 33A 5... |
| NVMFD5875NLT1G | ON Semicondu... | 0.34 $ | 1000 | MOSFET 2N-CH 60V 7A SO8FL... |
| NVMFS6B03NLT1G | ON Semicondu... | 2.51 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 20A 5DFN... |
| NVMFS5C604NLT3G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 40A SO8FL... |
| NVMFS5C423NLT1G | ON Semicondu... | 0.41 $ | 3000 | MOSFET N-CH 40V 126A SO8F... |
| NVMFS6B75NLT1G | ON Semicondu... | 0.34 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 7A 28A 5... |
| NVMFD5C668NLT1G | ON Semicondu... | 0.49 $ | 1000 | T6 60V S08FL DUALMosfet A... |
| NVMFS5C456NT1G | ON Semicondu... | 0.27 $ | 1000 | 40V 4.5 MOHM T6 S08FL SIN... |
| NVMFD5C462NWFT1G | ON Semicondu... | 0.43 $ | 1000 | 40V 5.4 MOHM T8 S08FL DUA... |
| NVMFS6B14NT1G | ON Semicondu... | 0.54 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 15A SO8F... |
| NVMFS4C05NT3G | ON Semicondu... | 0.2 $ | 1000 | MOSFET N-CH 30V 116A SO8F... |
| NVMFS5C646NLT3G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 20A SO8FL... |
| NVMFS5C673NLT1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V SO8FLN-Ch... |
| NVMFD5C478NLT1G | ON Semicondu... | 0.27 $ | 1500 | 40V 14.5 MOHM T8 S08FL DU... |
| NVMFS5833NWFT1G | ON Semicondu... | 0.37 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V SO8FLN-Ch... |
| NVMFS5C460NLT3G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V SO8FLN-Ch... |
| NVMFS5C450NLWFAFT1G | ON Semicondu... | 0.34 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V DFN5 WETT... |
| NVMFS5C466NLWFT1G | ON Semicondu... | 0.21 $ | 1000 | 40V 7 MOHM T8 S08FL SINGL... |
| NVMFS5C670NLAFT1G | ON Semicondu... | 0.3 $ | 1000 | MOSFET N-CHANNEL 60V 17A ... |
| NVMFS5C646NLT1G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 60V 20A SO8FL... |
| NVMFD5C462NLT1G | ON Semicondu... | 0.41 $ | 15000 | MOSFET 2N-CH 40V 84A S08F... |
| NVMFS5C423NLWFT3G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 126A SO8F... |
| NVMFS6B05NWFT1G | ON Semicondu... | 1.77 $ | 1000 | MOSFET N-CH 100V 104A SO8... |
| NVMFS5C450NWFAFT3G | ON Semicondu... | 0.29 $ | 1000 | MOSFET N-CH 40V 24A 102A ... |
| NVMFS5C677NLT1G | ON Semicondu... | 0.2 $ | 1000 | T6 60V S08FL SINGLEN-Chan... |
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAKN-Channel 200V...
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268N-Channel 55V...
MOSFET N-CH 800V 14A TO-247N-Channel 800...
MOSFET N-CH 600V 23A TO-268(D3)N-Channel...
MOSFET N-CH 200V 72A TO-268N-Channel 200...
MOSFET N-CH 800V 9A TO-268N-Channel 800V...
NVMFS5C430NLWFT3G Datasheet/PDF